DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
The Archives Two-Drawer Nightstand offers both style and functionality, perfect for bedside storage. Crafted with figured quartered walnut veneers and a Classic Walnut finish, it features two spacious drawers and an open storage space between them. Satin brass custom knob hardware adds a touch of luxury, making this nightstand a sophisticated addition to any bedroom.
| Storage | Yes |
|---|
| Two drawersOak veneer drawer bottomsOpen storage space between drawersFinish: The high clarity Classic Walnut finish over figured quartered walnut veneers adds richness and depth.Hardware: Custom knob hardware in Satin Brass finishDistressed Finished: Chi | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22.75W x 13.25D x 3H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 22.75W x 13.25D x 4.75H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 99.00 |
| Carton Width | 32.25 |
| Clearance | 5.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Quartered Walnut Veneer with Oak Veneer |
| Number of Drawers | 2 |
| Shelf Opening | 24.25W x 15.375 x 10.625H |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“6123_90266_89_90115_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_90115_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_90115_89_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6123_90115_89_top”:[“To |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 28 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Reviews
There are no reviews yet.