DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
The Retreat Landscape Beveled Mirror has a tranquil personality with a modern twist. Featuring a layered stepped design on the frame, the mirror is crafted of Oak Veneers and finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain patterns in the wood veneer. Mirror can hang horizontally or vertically.
| Rectangle shapeBeveled mirrorCan hang both horizontally and verticallyLayered stepped designFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide.Distress | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 5.25 |
| Carton Length | 42.75 |
| Carton Weight | 82.00 |
| Carton Width | 52.75 |
| Depth | 2.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 48.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Mirror |
| Mirror Glass Diagonal | 47.5 |
| Mirror Glass Dimensions | 30.75W x 36.25H |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 53 |
| Image Role Data | {“6950_90266_019_015_001_008_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_90008_80_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 32 × 48 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.