DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Inspired by tropical getaways, the two-tone Retreat Pole Rattan chest is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. The two-tone finish contrasts the Black Sand finish on the case with the Seagrass green finish on the drawer fronts, accented by textured bar pulls in a soft pewter color. The chest is crafted of Bamboo and Maple Veneers with Rope accents. Three self-closing drawers.
| Storage | Yes |
|---|
| Three self-closing drawersRope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Tahiti.Hardware: Sof | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90017-35 6950-90017-45 6950-90017-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 148.00 |
| Carton Width | 43.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 35.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 33W x 11.5D x 5.5H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Bamboo and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“6950_90466_119_017_216_202_005_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_90017_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90017_99_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6950_900 |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.