DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
A stylistically versatile dresser blending natural textures with a light-and-airy modern aesthetic, the Sonnet bow-front Bachelors chest has 3 push-open drawers with shaped-wave drawer fronts. Crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers, it has a light earthen-toned finish. The top drawer has a cream-colored removable drop-in left liner. The plinth base adds chic modern appeal.
| Storage | Yes |
|---|
| Three push open drawersTop drawer has cream-colored removable drop-in left linerShaped wave front drawer frontsPlinth baseFinish: Wren: quartered and cathedral-cut white oak veneers in a light earthen-toned finish. Matching woven split cane door frontsDis | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 32.75W x 11.5D x 5.75H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 32.75W x 12.5D x 6.375H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 32.75W x 13D x 6.75H |
| Back Panel Description | Hand holes, stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 178.57 |
| Carton Width | 39.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail and French Dovetail |
| Drawers | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 152.12 |
| Image Role Data | {“6072_90017_85_90866_85_room”:[“Room Image 1″],”6072_90017_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_90017_85_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6072_90017_85_top”:[“To |
| Weight | 152.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 36 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.