DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the American Dresser is crafted of Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, a scalloped-shape base and finished in the time-worn white Daisy. There are 7 self-closing drawers, with the top left and right drawers with black removable felt liners. The center drawer has a black liner and black removable jewelry tray. The bottom two drawers are cedar-lined. Metal alloy pulls are in an antique bronze finish.
| Storage | Yes |
|---|
| Seven self-closing drawersTop left and right drawers have black removable felt linersCenter drawer has a black liner and black removable felt jewelry trayBottom two drawers are cedar linedAll drawers have the Honey finish insideScalloped shape baseFinish: | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| 1st Row Drawer Dimensions | 17.875W x 13.5D x 5.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 29.25W x 13.5D x 5.5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90002-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | Plywood |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 333.00 |
| Carton Width | 72.25 |
| Clearance | 6 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 65.125 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Hardware Material | Antimony |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Cedar Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 7 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, rasping, scraping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 287 |
| Image Role Data | {“7050_90002_02_90007_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90002_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90002_02_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7050_90002_02_top”: |
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.