DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
With a tactile appeal and a vintage design, the Big Sky Small Wardrobe is striking in a black Charred Timber finish over Pecky Hickory Veneers contrasting with finished burlap on the door fronts. Behind the two doors is one removable clothes rod, two adjustable shelves and four self-closing drawers. Accented by dark brushed bronze bar pulls and chic bun feet.
| Storage | Yes |
|---|
| Two doors with burlap inlayOne removable clothes rodTwo adjustable shelves behind doorsFour self-closing drawersFinish: Charred Timber: inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest. Interior is finished in Vintage Natural.Hardware: Dark bru | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Shelf Opening | 42W x 15.25D x 27H |
| 2nd Row Shelf Opening | 42W x 15.25D x 6.25H |
| Carton Height | 86.50 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 382.72 |
| Carton Width | 52.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 82.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Resin and Burlap |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6700CHARREDTIM-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 48.50 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 42W x 15.25D x 2TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 334.22 |
| Image Role Data | {“6700_90213_98_detail”:[“Detail Image 1″],”6700_90213_98_room”:[“Room Image 1″],”6700_90213_98_room2”:[“Room Image 2″],”6700_90666_213_003_98_017_85_room”:[“Room Image 3”],”6700_90213_98_sil |
| Weight | 334.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 48.5 × 82 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.