DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Stately and stylish, you’ll never believe how multi-functional the 7-drawer Leesburg Bureau is. The left top drawer has a drop-front and wire management, the right top drawer has a drop-in felt liner and the center top drawer has a jewelry tray. The bottom drawer is cedar-lined, and the center top drawer has a jewelry tray. Crafted of exquisite Mahogany Veneers, the bureau has a traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing for a casual appeal.
| Storage | Yes |
|---|
| Seven drawersLeft top drawer has drop-front and wire managementRight top drawer has drop-in felt linerCenter top drawer has jewelry trayTwo removable partitions in second and third drawersCedar lined bottom drawersFinish: Leesburg features a rich, traditi | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 7.5W x 13.25D x 5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 1st Row Left Drawer Dimensions | 14.25W x 13D x 4.25H |
| 1st Row Left Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 14.75W x 13.25D x 5H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 44W x 11D x 6.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 20.5W x 13.25D x 7.25H |
| 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 264.55 |
| Carton Width | 57.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 42.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bureaus |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 54.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 233.69 |
| Image Role Data | {“5381_90011_009room”:[“Room Image 1″],”5381_90011silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 233.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 54 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.