DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
With a luxurious platinum patina, the Diamont Dresser is captivating and charming. Delightfully functional, there are jewelry doors on each end: doors with five jewelry hooks and 4 removable mesh jewelry bags attached to each door. There are eleven drawers, and the top 3 have pristine white interiors, while the top left drawer has a cream-colored removable felt liner and the top right drawer has a cream -colored removable jewelry tray. The bottom two drawers are cedar lined. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers, the Diamont Dresser is finished in Jewel, a silver with rich undertones of gold and champagne. The decorative jewelry-like hardware is in an antique silver color.
| Storage | Yes |
|---|
| One door on each endFive jewelry hooks and four removable mesh jewelry bags attached to each doorEleven drawersTop three drawers have white interiorTop left drawer has a cream colored removable felt linerTop right drawer has a cream colored removable jewe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 17.5W x 12.5D x 2.75H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 18W x 12.5D x 2.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd-5th Row Left and Right Drawer Dimensions | 25.5W x 14D x 5H |
| 2nd-5th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 370.40 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 44.50 |
| Material Description | Oak Veneers, Cedar, Felt and Jewelry Box |
| Number of Drawers | 11 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 67.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 326.4 |
| Image Role Data | {“5875_90002_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5865_90866_116_02_5845_90008_95_5875_90002_95_room”:[“Room Image 1″],”5875_90002_95_5845_90008_95_room”:[“Room Image 2”],”5875_90365_95_5865_90216_ |
| Weight | 326.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 67 × 44.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.