DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Inspired by the rugged and picturesque Malibu landscape, the Sundance Wardrobe is crafted of Pecan Veneers and Rattan, with rattan inserts on the two doors. Behind the doors are four drawers with self-closing drawer guides, one fixed shelf and two adjustable shelves, along with a removable clothing rod. Adding to the casual earthy vibe is the Cliffside finish, a rich dynamic brown with light burnishing on the edges.
| Storage | Yes |
|---|
| Two doors with rattan insertsFour self-closing drawer guidesOne fixed shelfTwo adjustable shelvesOne removable clothing rodFinish: Cliffside: a rich, dynamic brown finish with light burnishing on the edgesHardware: Antique bronze bar pull hardware with ro | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 90.00 |
| Carton Length | 26.25 |
| Carton Weight | 305.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Depth | 23.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 13.875W x 15.5D x 5.625H |
| Drawer Handle Finish | Antique Bronze, Jute Rope Trim |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 86.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Rattan, Self-closing Undermount Drawer Guides |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 260 |
| Image Role Data | {“6015_90013_89_room”:[“Room Image 1″],”6015_90013_89_room_open”:[“Room Image 2″],”6015_90013_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90013_89_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – O |
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 40 × 86.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sundance |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.