DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Sleek and sophisticated, the Affinity Leg Nightstand blends a simple one-drawer top with a pewter and antique white bar pull with an intriguing base combining rounded X-motif legs and a center stretcher. Crafted of Oak Veneers, the nightstand is finished in a wire-brushed greige and antique white finish.
| Storage | Yes |
|---|
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 15.25 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 92.59 |
| Carton Width | 30.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.25W x 15.125D x 3.25H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 29.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 77.16 |
| Image Role Data | {“6050_90015_GRY_detail”:[“Detail Image 1″],”6050_90015_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_90015_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6050_90015_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”],”6050_9 |
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.