DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
In a two-tone finish with the time-worn white Daisy on the base and the warm Honey on the top and drawer interiors, the Americana Three-Drawer Nightstand is a classic, charming design with nostalgic flair. There are 3 self-closing drawers and a solid-wood edge top. Crafted of Oak Veneers with metal alloy pulls in an antique bronze finish.
| Storage | Yes |
|---|
| Three self-closing drawersDrawer interior is in Honey finishTwo-tone finishFinish: Daisy finish on base and Honey finish on top. The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect | Yes |
|---|---|
| Finish | Daisy finish on base and Honey finish on top. The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed d |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90016-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 152.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 5.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 17.625 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 24.5W x 11.5D x 4.625H |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“7050_90250_02_90001_02_90008_89_90016_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90016_02_Silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90016_02_Straight_Silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7 |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 34 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.