DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
The Banyon Bay Three Drawer Nightstand brings functionality and style to your bedside. Constructed from white oak solids and oak veneers with a light Desert Oak finish, it features wire-brushing and cerusing for a textured appearance. The brushed brass stainless steel bar hardware adds a modern touch. With three spacious drawers, an integrated charging station, and a USB port, this nightstand is both practical and stylish. It is the perfect companion for contemporary bedrooms, blending sleek design with natural materials.
| Storage | Yes |
|---|
| Three drawersOak veneer drawer bottomsIntegrated charging stationFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusingHardware: Stainless steel custom bar hardware features a soft Brushed Brass finishDistressed Finished: Wire brushi | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 27W x 11.5D x 3.375H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 27W x 11.5D x 4.75H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 111.55 |
| Carton Width | 32.75 |
| Clearance | 7.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawers | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Solids and Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dowell Joint, Dovetail, Tongue and Groove |
| Weight | 91.14 |
| Image Role Data | {“6081_90366_016_82_90019_85_room”:[“Room Image 1″],”6081_90366_016_82_90019_85_room2”:[“Room Image 2″],”6081_90366_82_90016_82_90019_85_90202_82_90007_82room”:[“Room Image 3”],”6081_90016_82 |
| Weight | 91.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.