DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Exuding the heritage of post and beam construction and true craftsmanship, the Big Sky Nightstand has a straightforward silhouette design crafted of Pecky Hickory Veneers with a solid-wood edged top. Finished in the warm and rustic Vintage Natural, the piece is accented by dark brushed bronze bar pulls. With three drawers, the top drawer has a removable felt liner. There’s a power supply with a cord clip on the back, and the bottom drawer is cedar-lined.
| Power | Yes |
|---|
| Three drawersTop drawer has removable felt linerCord clip on backPower supplyFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers.Hardware: Dark brushed bronze bar pullsDistressed Finished: Worm holes, rasping, gauging, plane shock | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 151.23 |
| Carton Width | 38.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 25.5W x 10.75D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Feature Filter | USB Port |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Cedar and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Power Supply Type | FC-707 – 3 Plug Surface Mount with USB A |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 129.6 |
| Image Role Data | {“6700_90366_016_013_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90016_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90016_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6700_90016_80_top”:[ |
| Weight | 129.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 34 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.