DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
With organic beauty and a softly shaped silhouette, the Bastogne Nightstand is finished in the sophisticated Antique Milk Paint, a light brown finish with nearly opaque antique milk paint overcoat offering a brush-painted effect. With three drawers and a drop-in felt liner in the top drawer, the bottom drawer is cedar-lined. Features a handy 3-plug outlet and one live USB port, along with a three-intensity touch switch on each side and a light underneath.
| Power | Yes |
|---|
| Three drawersDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerCord clip on back for wire managementPower supplyThree-intensity touch switch on each sideOne light underneathFinish: Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque an | Yes |
|---|---|
| Finish | Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush painted effect with white hang up and heavy distressing on the top and lighter distressing on th |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 26.75W x 9.75D x 5.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 26.75W x 10.75D x 5.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 108.80 |
| Carton Width | 38.25 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Cedar Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 34.75 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73.5 |
| Image Role Data | {“5750_90016_MWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90016_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5750_90266_016_019_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 2″],”5750_90266_016_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 3”], |
| Weight | 73.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 34.75 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.