DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Create a bedroom retreat of unsurpassed romance with the Chatelet Fretwork Nightstand with its exquisite Caramel Froth and Parish Vintage finishes with intricate fretwork over antique mirror and generously scaled, burnished bronze drawer pulls inspired by antiques. All three drawers are wallpaper lined. Convenient electrical outlet included.
| Power | Yes |
|---|
| Three drawersAll drawers are wallpapered-linedPower supplyFinish: A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Ca | Yes |
|---|---|
| Finish | A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Cara |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 27.75W x 12.25D x 5.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 27.75W x 14.25D x 5.75H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 165.20 |
| Carton Width | 41.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 33.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneer, Resin, Anqitue Mirror, Wallpaper and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 37.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 137.7 |
| Image Role Data | {“5351_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5351_90016top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 137.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 37 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.