DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
With a sophisticated and modern simplicity, the Curated Nightstand mixes materials of White Oak Veneers in a Midnight finish, brass-colored metal and glass for a curated chic look in an organic color palette. The single drawer with its two horizontal brass pulls looks like it is floating between the brass frame and the glass top for an architectural appeal.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 32.50 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 110.01 |
| Carton Width | 37.25 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 28W x 13.5D x 5.25H |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 28.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers, Metal and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 79.59 |
| Image Role Data | {“1600_90016_drawer”:[“Detail Image 1″],”1600_90016_DKW_room”:[“Room Image 1″],”1600_90266_016_009A_011_DKW_room”:[“Room Image 2″],”1600_90016_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],” |
| Weight | 79.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 34 × 28 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.