DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
The soft shape, rich traditional finish and stylish features of the Leesburg Nightstand will elevate the graciousness of any room. The nightstand has 3 drawers, along with two electrical outlets and one outlet with a dimmer switch for a lamp and a cord clip. Crafted of Mahogany Veneers with elegant decorative cathedral and swirl mahogany veneers with light distressing. Custom-designed knob hardware has an antique brass finish.
| Storage | Yes |
|---|
| Three drawersCord clipTwo electrical outletsOne outlet with dimmer switch for lampFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingHardware: Custom-designed knobs | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22W x 11.75D x 4.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 22W x 11.75D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Carton Height | 31.25 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 116.85 |
| Carton Width | 35.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 94.8 |
| Image Role Data | {“5381_90866room”:[“Room Image 1″],”5381_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_90016top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 94.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.