DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Serene, symmetrical and softly-sophisticated, the Modern Mood Round Nightstand has a clean modern profile and luxe mixture of materials. Offering three self-closing drawers, the nightstand is crafted of Oak Veneers in a dark Mink finish and has a striking matched veneer top. With metal trim, the knobs are accented by leather.
| Leather | Yes |
|---|
| Round shapeThree self-closing drawersMetal trimMatched veneer topFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic. Warm pewter metal trim.Distressed F | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 14.5W x 14.75D x 6.25H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 14.5W x 14.75D x 5.375H |
| Alternate Finish Items | 6850-90315-80 |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 113.10 |
| Carton Width | 26.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail and French Dovetail |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 90.8 |
| Image Role Data | {“6850_90266_315_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90315_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90315_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_90315_89_top”:[“Top |
| Weight | 90.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.