DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Symmetrical, monochromatic and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Two-Drawer Nightstand is a statement piece. The case is crafted of Oak Veneers in a wire-brushed dark Mink finish, the drawer fronts and top are wrapped in raffia and trimmed in metal with warm brushed-nickel knobs. Drawers are smoothly-operating and self-closing.
| Storage | Yes |
|---|
| Rectangle shapeRaffia wrapped drawer box, drawer fronts and topTwo drawers are self-closingRounded sidesFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthet | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22W x 13.75D x 4.75H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 22W x 13.75D x 5.75H |
| Alternate Finish Items | 6850-90416-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 129.50 |
| Carton Width | 31.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Raffia and Iron |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP HF-6850-MINK-TEXT-SP |
| Shelf Opening | 16.125W x 18D x 10.75H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 109.6 |
| Image Role Data | {“6850_90266_416_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90416_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90416_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_90416_89_top”:[“Top |
| Weight | 109.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.