DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
The two-tone Retreat Carved Nightstand has a tranquil personality with a modern twist. Featuring carved wave motif door fronts, it is crafted of Oak Veneers and Resin. The sand-colored Dune finish on the case contrasts with the lighter cream-colored finish on the textured door fronts. Behind the two doors with soft-close hinges and touch latches is one adjustable shelf. Elevated on slim shaped legs, the nightstand comes with levelers.
| Storage | Yes |
|---|
| Two doors with soft-close hinges and touch latchesCarved wave motif resin door frontsOne adjustable shelf behind pair of doorsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a sh | Yes |
|---|---|
| Finish | Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide. Lighter contrasting finish on carved resin |
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 37.25W x 14.5D x 8.75H |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 128.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 36 |
| Distressing | Yes |
| Door Count | 2 |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Opening | 38.25W x 13.375D x 10.5H |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 38.25W x 13.375D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 97 |
| Image Role Data | {“6950_90215_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90215_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6950_90215_80_top”:[“Top Silo Image 1”],”6950_90215_80_straight |
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.