DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Inspired by the rugged, earthy and picturesque Malibu landscape, the Sundance Three-Drawer Nightstand offers a simple yet stylish silhouette crafted of Pecan Veneers and finished in the rich brown Cliffside finish with light burnishing on the edges. Featuring three self-closing drawers, the top drawer has a removable felt liner, and there’s a power supply, one clip and a light underneath the nightstand with three-intensity touch switch activation. Accented by antique bronze ring and knob pulls.
| Power | Yes |
|---|
| Three self-closing drawersTop drawer has removable felt linerBottom drawer is cedar-linedPower supplyLight underneath with three-intensity touch switchPhone clipFinish: Cliffside: a rich, dynamic brown finish with light burnishing on the edgesHardware: An | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 24.75W x 11.5D x 3H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 24.75W x 11.5D x 6.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 24.75W x 11.5D x 5H |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 141.00 |
| Carton Width | 35.50 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Cedar, Felt Panel, Outlet, Light, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 122 |
| Image Role Data | {“6015_90016_89_room”:[“Room Image 1″],”6015_90016_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90016_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sundance |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.