DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
A craftsman flair and laid-back casual vibe distinguishes the Surfrider One-Drawer Nightstand. Crafted of Pecan Veneers and finished in the light natural Driftwood, the nightstand has one self-closing drawer and a solid-wood edge top.
| Storage | Yes |
|---|
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 92.50 |
| Carton Width | 35.50 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26.375W x 9.75D x 1.75H |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Felt Panel, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 72 |
| Image Role Data | {“6015_90015_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90015_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.