DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Elevate your bedroom with the Westwood Three-Drawer Nightstand, a perfect blend of modern design and practical functionality. Crafted from quartered oak veneers with a luxurious Polished Limestone finish, this nightstand offers three spacious drawers, including cedar-lined bottom drawers for added freshness. The top two drawers feature oak veneer bottoms, ensuring durability and style. With a custom bar hardware finish in plated Radiance, tapered legs, and an integrated charging station with a USB port, this nightstand brings both elegance and convenience to your bedside. Ideal for those who appreciate sophisticated design with modern amenities.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Back Panel Description | Hand holes, sealed and stained |
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 23.75 |
| Carton Weight | 115.08 |
| Carton Width | 35.50 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 5.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 16.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 30 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 29W x 11.5D x 4.5H |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.25 |
| Weight | 97.82 |
| Image Role Data | {“6133_90250_80_90001_80_016_80_room”:[“Room Image 1″],”6133_90016_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_90016_80_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2”],”6133_90016_80_to |
| Weight | 97.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 32.25 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.