DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
The essence of refined glamour, the Melange Jova Credenza is crafted of Birch Veneers and antique mirror with gold and silver fretwork on the four glass doors. There’s one adjustable shelf behind each set of doors, and the doors have soft closing hinges. The finished on the outside of the case is a distressed black. Ventilated back panel.
| Carton Height | 25.75 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 231.00 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Birch Veneers and Antique Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“638_85306_CHP_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85306_CHP_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85306_CHP_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 72 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.