DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
The Passerine Credenza combines a delicate raised floral motif on the front with a pristine white finish and a gold metal base. The four doors have easy touch latches and two adjustable shelves behind each pair of doors. Combining form and function, the credenza offers a ventilated back panel, wire management holes in the back panel and a power supply. Crafted of hardwoods with resin and metal.
| Power | Yes |
|---|
| Carton Height | 38.25 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 333.40 |
| Carton Width | 96.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.50 |
| Material Description | Hardwoods with Resin and Metal |
| Number of Shelves | 4 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 92.25 |
| Weight | 286.6 |
| Image Role Data | {“628_85631_02_room”:[“Room Image 1″],”628_85631_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85631_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85631_02_top”:[“Top Silo |
| Weight | 286.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 92.25 × 34.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.