DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Serene and stylish with a modern twist, the Retreat Buffet offers a delightful mix of natural materials in a clean and sleek silhouette. The case is crafted of Oak and Maple Veneers with a Travertine Stone inlay top and a sand-colored Dune finish to showcase the unique grain patterns of the wood. The four doors have magnetic door catches and one adjustable shelf behind each. The two drawers have self-close drawer guides, and the top left drawer has a removable felt liner, while the top right drawer has a removable silverware tray. The textured, pewter-colored bar pulls add a dramatic accent.
| Storage | Yes |
|---|
| Four doors with magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each pair of doorsTwo drawers with self-close drawer guidesTop left drawer has a removable felt linerTop right drawer has a removable silverware trayVentilated back panelTravertine stone ven | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 42.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 287.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 9 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 62.5 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 36.125W x 13.5D x 4H |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 37.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Travertine Stone Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Opening | 38.5W x 15D x 12.25H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Width | 80.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 38.5W x 15D x .75TH |
| Weight | 254 |
| Image Role Data | {“6950_75900_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_75900_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_75900_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6950_75900_80_top”:[“Top |
| Weight | 254 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 80 × 37 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.