DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
The Sonnet Display Cabinet offers a stylistically versatile, functional piece that blends natural textures with a refined minimalist silhouette. Crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen finish with complementary woven cane back panels, the cabinet has tapered metal legs and stretchers and two satin-finished champagne-colored semi-circle pulls that fit together in the center of the piece. The two wood-framed doors have tempered glass. Behind the doors are two lights with a 3-intensity touch-switch located on the right side of the back panel. The top and bottom shelves are adjustable wood-framed tempered glass shelves.
| Two wood framed doors with tempered glassTwo lights with three intensity touch switch located on right side of back panelTop and bottom shelves are adjustable wood framed tempered glass shelvesMiddle shelf is a fixed wood framed tempered glass shelfBack p | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 37.375W x 17.25D x 16.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 37.375W x 17.25D x 17.375H |
| 3rd Row Shelf Opening | 37.375W x 17.25D x 17.375H |
| Back Panel Description | Stained, sealed |
| Back Panel Material | MDF, veneer |
| Base Panel Opening | 37.375W x 17.25D x 18H |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Steel Tube |
| Carton Height | 93.00 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 349.43 |
| Carton Width | 43.25 |
| Depth | 21.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 16.625 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 37.5 |
| Distressing | Yes |
| Glass Insert Count | 3 |
| Height | 84.25 |
| Lower Cabinet Opening | 37.375W x 17.25D x 36.75H |
| Material Description | White Oak Veneers, Cane and Metal |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Upper Cabinet Opening | 37.375W x 17.25D x 35.5H |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Wood-Framed Glass Shelf Count | 3 |
| Wood-Framed Glass Shelf Dimensions | 37.375W x 17.25D x 1.5TH |
| Wood-Framed Glass Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| Weight | 282.19 |
| Image Role Data | {“6072_75906_85_75500_85_room”:[“Room Image 1″],”6072_75200_85_75500_85_75510_85_75900_85_75906_85_room”:[“Room Image 2″],”6072_75200_85_75500_85_75510_85_75900_85_75906_85_room2”:[“Room Imag |
| Weight | 282.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 40 × 84.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.