DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Equally at home in a European Cafe or an American Bungalow, the charming Ciao Bella Friendship Table is height adjustable, so you can use it at counter height or traditional dining height. Crafted of Poplar and Hardwood Solids and Pine Veneers, a black base contrasts with a Flaky White top. Two 12-inch leaves may be extended for extra seating.
| Two 12-inch leavesLeaves extend table from 60 to 84-inches longLeg extensions can be added or removed to allow table height to be adjusted at 30-inch dining height or 36-inch counter heightFinish: Black base, Flaky White topDistressed Finished: Rasping, c | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 5805-75206-85 |
| Carton Height | 16.25 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 206.80 |
| Carton Width | 66.75 |
| Depth | 32.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Important Use Information | We recommend using coasters, placements and trivets when using hot containers with this item. It is also recommended to provide quick cleanup for any spills to minimize exposure to moisture. |
| Material Description | Pine Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP HF-5805-FLAKY WHI-SP |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 250 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, nail holes, wire brushing, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 156.2 |
| Image Role Data | {“5805_75206_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_75206_80_351_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_75206_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_75206_80_top”:[“Top Silo Image 1”],”580 |
| Weight | 156.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 60 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.