DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Inspired by the natural beauty of the American wilderness, the Tahoe Entertainment Console features a two-tone finish that marries Avalanche White with Vintage Natural, a warm finish over rustic Hickory Veneers. Avalanche recalls the blankets of snow that feed the streams of rivers of America’s Western landscapes. With 4 doors with soft-close hinges and accented by dark brushed bronze bar pulls, there are two adjustable shelves behind each pair of doors and two adjustable shelves in the center section, along with a ventilated back panel and a power supply. Accommodates up to an 80-inch TV.
| Power | Yes |
|---|
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesTwo adjustable shelves behind each pair of doorsTwo adjustable shelves in center sectionVentilated back panelPower supplyFinish: Contrasting Avalanche white finish with Vintage Natural doors and s | Yes |
|---|---|
| Finish | Contrasting Avalanche white finish with Vintage Natural doors and shelves. Avalanche recalls the blankets of snow that feed the streams and rivers of America’s Western landscapes. Vintage Nat |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Center Shelf Opening | 23.75W x 17.25D x 7.625H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 28.25W x 14.25D x 7.625H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 28.25W x 14.25D x 6.5H |
| Carton Height | 35.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 306.70 |
| Carton Width | 87.50 |
| Center Base Panel Opening | 23.75W x 17.125D x 7.625H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 23.75W x 17.25D x 1.5TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Clearance | 2.5 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 62.875 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 32.25 |
| Left and Right Base Panel Opening | 28.25W x 16.375D x 7.625H |
| Left and Right Cabinet Opening | 28.25W x 16.375D x 24.75H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 28.25W x 14.25D x 1.5TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Maple and Pecky Hickory Veneers and Solid-Wood Edged Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 6 |
| Sales Panel | HF-6700-AVALANCHE-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 84.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Weight | 265 |
| Image Role Data | {“6700_55484_50005_003_02_CC585_085_SS637_03_089_room”:[“Room Image 1″],”6700_55484_50005_003_02_CC585_085_SS637_03_089_room2”:[“Room Image 2″],”6700_55484_02_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 265 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 84 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.