DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Distinguished by its three unique patterns on each door front, the Jaiden Three-Door Credenza offers a modern tribal feel, created through a series of hand-placed, multi-tone bone inlays. Crafted of mango wood, it sits atop an iron base in a brass finish, creating an eye-catching statement piece for a variety of living spaces.
| Three doorsEach door has unique bone inlay designOne fixed wood shelf behind each doorVentilated back panel with wire managementMetal baseFinish: White washed natural wood finish with bone inlay designs on doors. Gold colored metal base. Transparent finis | Yes |
|---|---|
| Finish | White washed natural wood finish with bone inlay designs on doors. Gold colored metal base. Transparent finishes reveal a higher degree of color and grain variances, creating an irresistible |
| Carton Height | 32.50 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 193.38 |
| Carton Width | 74.50 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Mango Wood with Bone Inlay and Iron |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Weight | 173.58 |
| Image Role Data | {“7228_55010_02_room”:[“Room Image 1″],”7228_55010_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_55010_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”7228_55010_02_top”:[“Top |
| Weight | 173.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.