DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Organic yet sleek, modern yet nostalgic, the Melange Branched Four-Door Entertainment Center contrasts a light wood finish on Maple Veneers with a black metal base and twig motif on the door fronts. The entertainment center accommodates up to a 65-inch TV, and features 4 doors with push latches and soft close hinges. Behind the left and right-side doors are two adjustable shelves, and there’s a drawer and open shelf area behind the center doors. Three plug electrical outlet included.
| Storage | Yes |
|---|
| Four doors with push latches and soft close hingesResin twig motif door frontsTwo adjustable shelves behind each left and right side doorsOne drawer behind pair of center doorsOpen shelf area above and below drawerVented back panelPower supplyFinish: Ligh | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Center Shelf Opening | 28.875W x 16.125D x 6.75H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 14.75W x 14.875D x 7.25H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 14.75W x 14.875D x 6H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 240.00 |
| Carton Width | 68.50 |
| Center Base Panel Opening | 28.875W x 16.125D x 8.125H |
| Depth | 19.25 |
| Door Count | 4 |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 25.625W x 12.625D x 6.25H |
| Height | 36.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 13.75W x 16.125D x 10.25H |
| Left and Right Cabinet Opening | 13.75W x 16.125D x 25H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 14.75W x 14.875D x .75TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Maple Veneers with Resin and Metal |
| Max TV Size | 65″ Flat Screen |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 5 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 64.75 |
| Weight | 194 |
| Image Role Data | {“628_55042_05_50138_85_room”:[“Room Image 1″],”628_55042_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55042_05_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_55042_05_top”:[ |
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 64.75 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.