DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
A creamy white finish with a subtle shimmer combines with capiz shell inlay and a silver-colored metal base and feet for a stylish focal point designer piece that also accommodates up to a 75-inch TV. The four wood-framed doors with capiz shell inlay have soft-close hinges and one drawer behind each door. Ventilated back panel and power supply. Crafted of Hardwoods, shell and metal.
| Power | Yes |
|---|
| Four wood framed doors with capiz shell inlay and soft-close hingesOne drawer behind each doorVentilated back panelPower supplySilver metal wrapped base trimMetal feetFinish: Creamy white finish with a little shimmer, capiz shell inlay on doors and silver | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 30.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 231.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Resin, Mother of Pearl |
| Height | 32.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Left and Right Drawer Dimensions | 30.75W x 12.5D x 3.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Material Description | Hardwoods, Shell, Resin and Metal |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 190 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 74.75 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 193.6 |
| Image Role Data | {“1686_55476_02_room”:[“Room Image 1″],”1686_55476_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1686_55476_02_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 193.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74.75 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | 1686-55 & Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.