DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Beautifully scaled and intricately designed, this pair of nesting tables are crafted of Acacia Veneers with a starburst veneer pattern on both tops in a medium natural wood tone and a textured metal frame in a golden brown. The smaller table slides underneath the larger table and has a starburst veneer pattern on both tops.
| Carton Height | 26.50 |
|---|---|
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 33.07 |
| Carton Width | 21.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 30 lbs (small table), 50 lbs (large table) |
| Width | 19.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 22.05 |
| Image Role Data | {“5903_80111_113_114_85_room”:[“Room Image 1″],”5903_80113_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5903_80113_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 22.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5903-80 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.