DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Mid-Century Modern gets an industrial luxe twist in the hardwood Apollo Credenza, with an exterior wrapped in aluminum sheet in silver and gold hues and accented by 6 shaped gold legs. Four doors have soft-close hinges and one adjustable wood shelf behind each set of doors. A ventilated back panel makes this piece media-ready.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 32.00 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 264.00 |
| Carton Width | 96.00 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Hardwoods and Aluminum Sheet with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 92.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 222.2 |
| Image Role Data | {“638_85435_MTL_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85435_MTL_room”:[“Room Image 1″],”638_85435_MTL_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85435_MTL_top”:[“Top Silo |
| Weight | 222.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 92 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.