DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Tropical meets tribal with this Retreat Camp Stool Bed Bench. Featuring a seat upholstered in the patterned Jafar Grey, it has an X-base design. The base and stretcher are crafted of wood finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer.
| Fabric | Yes |
|---|
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-90119-99 |
| Carton Height | 22.75 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 29.48 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 17.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Jafar Grey; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 18.75 |
| Levelers | No |
| Material Description | Wood and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-JAFAR-GREY-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 24.75 |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 14.08 |
| Image Role Data | {“6950_90466_202_005_216_210_119_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_90119_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_90466_005_202_119_216_80_room”:[“Room Image 3″],”6950_90119_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
| Weight | 14.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 24.75 × 18.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.