DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Featuring an intricately carved floral patterned front and an opulent, oversized center pull in an aged silver tone, the Mélange 2-door Accent Console is a stunning focal point in a soft driftwood-tone finish with whitewash paint. One adjustable wood shelf behind the pair of doors and a ventilated back panel.
| Carton Height | 41.50 |
|---|---|
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 221.10 |
| Carton Width | 64.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers, Resin and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“5701_85002open”:[“Detail Image 1″],”5701_85002room”:[“Room Image 1″],”5701_85002silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5701_85002top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange & True Vintage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.