DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Junior Executive Desk is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish accented by dark bronze knob hardware. This functional and versatile piece features 7 drawers, and the top left and right drawers are on full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts. There’s one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either side. The bottom drawers are locking file drawers with pendaflex filing systems and full extension metal ball-bearing slides. The desk is finished on all sides.
| Storage | Yes |
|---|
| Seven drawersTop left and right drawers are on 100lb full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts, one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either sideBottom drawers are locking file drawe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.375W x 19.875D x 2.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.375W x 19.875D x 3H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.375W x 27D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 37.75 |
| Carton Weight | 339.50 |
| Carton Width | 67.25 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 24.125W x 17.25D x 2.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers with Knots |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5921-GrayMink-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Executive Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 296.52 |
| Image Role Data | {“5921_10660_90_detail”:[“Detail Image 1″],”5921_10660_90_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5921_10660_90_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5921_10660_90_top”:[“ |
| Weight | 296.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 64 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham & Work Your Way |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.