DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Writing Desk is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish with dark bronze knob hardware. Featuring 4 drawers, the left drawer is a file drawer with pendaflex system and full extension metal ball bearing slides. The Center drawer has a drop-front for keyboard use and wire cutout in the back of drawer. The top right drawer has a removable pencil tray, inserts and removable writing slide with full extension metal ball bearing slides. The right bottom drawer has a false bottom with finger hole for hidden storage and is on full extension metal ball bearing slides. Finished on all sides.
| Storage | Yes |
|---|
| Four drawersLeft drawer is a file drawer with pendaflex system and 150lb full extension metal ball bearing slidesCenter drawer has a drop-front for keyboard use and wire cutout in the back of drawerTop right drawer has a removable pencil tray, inserts and | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 11.5W x 20D x 2.375H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Right Drawer Dimensions | 11.375W x 20D x 5.75H |
| 2nd Row Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 32.75 |
| Carton Weight | 211.30 |
| Carton Width | 61.75 |
| Depth | 29.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.75W x 17.125D x 2.125H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Left Drawer Dimensions | 11.5W x 17.25D x 9.5H |
| Left Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Material Description | Alder Veneers with Knots |
| Number of Drawers | 4 |
| Sales Panel | HF-5921-GrayMink-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 58.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 165 |
| Image Role Data | {“5921_10458_90_detail”:[“Detail Image 1″],”5921_10458_466_445_80_room”:[“Room Image 1″],”5921_10458_90_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5921_10458_90_back_silo”:[“Silo Image 2”,”S |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 58 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham & Work Your Way |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.