DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Embodying richness of earth’s warm tones, the Dunes barrel back swivel chair features a woven fabric in mottled tones of white, cocoa, and rust. Resting on a plinth swivel base in dark walnut stained oak.
| Dimensions | 33 W X 32 H X 30 D (in) |
|---|---|
| UPC Number | 792977238424 |
| Weight | 66 lbs |
| Arm Height | 28 |
| Fabric Abrasion Rating | ASTM D4157 50000 Cycles |
| Fabric Clean Code | SW – Water or Solvent |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Seat Height | 18 |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 33 × 32 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dunes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.