DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Wrap yourself in cozy with the Barefoot 4-seat comfort sectional, covered in the Yakety Yak natural-colored plush super-soft fabric. Consisting of 3 corner/arm components and one armless component with a loose pillow at each arm, the generously-scaled L-shaped sectional measures 125 inches wide by 90 inches deep.
| Fabric | Yes |
|---|
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Height | 0.00 |
| Carton Length | 0.00 |
| Carton Weight | 138.00 |
| Carton Width | 0.00 |
| Depth | 90.00 |
| Fabric 1 | Yakety Yak Natural; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 24.75 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 26 |
| Seat Height | 20 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 125.00 |
| Weight | 131 |
| Image Role Data | {“SS410_2PC_3PC_4PC_5PC_410_detail2”:[“Detail Image 1″],”SS410_4PC_410_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS410_4PC_410_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”SS410_2P |
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 125 × 24.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Style | Casual |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.