DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
The Savion Deux 5 Seat Sectional with three power recliners and six power headrests is upholstered in luxurious West Saddlewood Top Grain leather. This sectional features classic chesterfield tufting, copper-toned nail trim, and dark wood accents for a seamless blend of sophistication and comfort. With power reclining seats at each end and one armless seat, it’s the perfect centerpiece for a large living room.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Power recline at each end seat and one armless seatPower headrest on all seatsSeamless blend of sophistication and versatilityClassic chesterfield tufting with copper toned accent nail trimPatented design with a timeless allureDiscreetly concealed synchro | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 716.00 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 763.00 |
| Carton Width | 20.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 132.00 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Height | 28.75 |
| Leather | West Saddlewood (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-WESTSADDLEWOOD-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-WESTSADDLEWOOD-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 132.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 704 |
| Image Role Data | {“SS435_5PC3_089_detail”:[“Detail Image 1″],”SS435_5PC3_089_room”:[“Room Image 1″],”SS435_5PC3_089_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS435_5PC3_089_back_open_silo”:[“Silo Image 2″,” |
| Weight | 704 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 132 × 132 × 28.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.