DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Upholstered in soft Aries Beach fabric, the Savion Deux 6 Seat Sectional offers four power recliners and seven power headrests, delivering a perfect combination of style and functionality. The smooth, durable fabric is complemented by dark wood accents, chesterfield tufting, and copper-toned nail trim. With its seamless power reclining feature, this sectional offers both luxury and practicality for modern living rooms.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
| Power recline at each end seat and two armless seatsPower headrest on all seatsSeamless blend of sophistication and versatilityClassic chesterfield tufting with copper toned accent nail trimPatented design with a timeless allureDiscreetly concealed synchr | Yes |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Carton Height | 839.00 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 887.00 |
| Carton Width | 20.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 132.00 |
| Fabric 1 | Aries Beach (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Height | 28.75 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HU-ARIES-BEACH-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-ARIES-BEACH-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 168.25 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 816 |
| Image Role Data | {“SS435_6PC4_414_detail”:[“Detail Image 1″],”SS435_6PC4_414_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”],”SS435_6PC4_414_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open Straight”],”SS435_6PC4_41 |
| Weight | 816 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 132 × 168.25 × 28.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.