DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
The warm casual cherry finish of the Brookhaven Round Cocktail Table is complemented by a stunning starburst-shaped brass inlay on the glass top. Timeless design details like fluted and softly-shaped legs complete the stylish flair. One lower shelf.
| Carton Height | 7.25 |
|---|---|
| Carton Length | 45.75 |
| Carton Weight | 90.83 |
| Carton Width | 45.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 42.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.75 |
| Important Use Information | Please note that the metal fretwork on the glass top should be facing upwards. |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 42.25 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 74.3 |
| Image Role Data | {“281_80_111___SS224_03_413”:[“Room Image 1″],”281_80_111”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”281_80_111toprevised”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 74.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.25 × 42.25 × 18.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.