DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Inject a sense of calm and tranquility into you living space with the soft and stylish round-shaped Cascade Cocktail Table combining Oak Veneers in a tactile taupe finish with dry brushing and a champagne-colored metal base to add a touch of sparkle.
| Carton Height | 22.00 |
|---|---|
| Carton Length | 46.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 42.00 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 17.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Oak Veneers, Metal and Casters |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 79.5 |
| Image Role Data | {“6120_80310_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_80310_80_75600_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_80310_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_80310_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 79.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 17.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.