DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
With its textured plaster finish and rounded form, the Amelia Round Cocktail Table offers a unique focal point for living rooms. The plaster-like finish is embossed with a leaf motif, giving the table an artisanal feel. The sturdy wood and resin construction ensures long-lasting use, while the built-in casters provide flexibility in arrangement. Its creamy white finish enhances modern and casual spaces alike.
| Carton Height | 21.00 |
|---|---|
| Carton Length | 42.00 |
| Carton Weight | 108.00 |
| Carton Width | 42.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 38.00 |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 16.50 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Material Description | Wood and Resin |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 38.00 |
| Weight | 86 |
| Image Role Data | {“7228_80229_02_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80229_02_room”:[“Room Image 1″],”4192_005_7228_80229_80230_02_6750_50012_06_room”:[“Room Image 2”],”7440_802_1626_009_6750_50012_06_7228_80229 |
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 16.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.