DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
With a youthful and energetic sensibility, the Commerce & Market Round Cocktail Table is crafted of Mindi Solid Wood and has three wide legs and a soothing natural wood finish. The convenient round shape is versatile for a variety of spaces.
| Apron Clearance | 15.5 |
|---|---|
| Carton Height | 8.00 |
| Carton Length | 45.00 |
| Carton Weight | 79.00 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 42.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 26.5 |
| Distressing | Yes |
| Height | 17.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 42W x 42D x 2.25TH |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting, sand through, worm holes, rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 63 |
| Image Role Data | {“7228_50635_99_80006_85_791_8042L_8061_8053R_room”:[“Room Image 1″],”7228_50635_99_80006_85_791_8042L_8061_8053R_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80006_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Ang |
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 17.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.