DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
A chic modern take on a classic silhouette, the Commerce & Market Round Cocktail Table is crafted of Acacia Solids in a dark natural wood finish revealing color and grain variances for organic beauty. There’s a tray-top design with subtly curved legs. Tray top is not removable.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 6.25 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 52.91 |
| Carton Width | 44.50 |
| Depth | 40.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 26 |
| Distressing | No |
| Height | 18.00 |
| Material Description | Clean Acacia Solids |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 40.00 |
| Weight | 36.38 |
| Image Role Data | {“7228_85065_89_80105_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_80105_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80105_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7228_80105_89_top”: |
| Weight | 36.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.