DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Chunky and chic, this generously-scaled Commerce & Market Square Cocktail Table is a bold expression of modern style with an organic color scheme. It features block legs, and the top and legs have an interlocked design. Crafted of Solid Mindi wood with a natural wood finish.
| Apron Clearance | 13.25 |
|---|---|
| Carton Height | 19.75 |
| Carton Length | 44.25 |
| Carton Weight | 83.00 |
| Carton Width | 44.25 |
| Depth | 42.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 28 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 28 |
| Distressing | Yes |
| Height | 16.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 160 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting, sand through, worm holes, rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 70 |
| Image Role Data | {“7228_80004_85_85002_09_room”:[“Room Image 1″],”7228_50638_99_50645_99_85002_89_80004_791_5012_room”:[“Room Image 2″],”7228_80004_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80004_85 |
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 16.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.