DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Beautifully scaled and intricately designed, this round cocktail table pairs a tabletop and bottom shelf crafted of Acacia Veneers with a starburst veneer pattern in a golden brown finish with a metal frame.
| Carton Height | 7.75 |
|---|---|
| Carton Length | 41.50 |
| Carton Weight | 63.93 |
| Carton Width | 40.75 |
| Depth | 38.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 52.91 |
| Image Role Data | {“5903_80111_113_114_85_room”:[“Room Image 1″],”5903_80111_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5903_80111_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 52.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5903-80 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.