DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Spark your inner Zen and create a tranquil retreat with the help of the Cascade Console Table, offered in a light and airy neutral color palette combining the Pebble Beach and Terrain finishes. Crafted of tactile lacquered burlap with an Oak Veneer wood top and trim, the table is finished on all sides so that it can float in a room, and the base can serve as a shelf.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 37.40 |
| Carton Length | 18.50 |
| Carton Weight | 121.00 |
| Carton Width | 61.25 |
| Depth | 15.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Burlap |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 58.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing and shading |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 80.5 |
| Image Role Data | {“6120_85001_75600_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_85001_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_85001_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 80.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 58 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.